Dołącz do naszego zespołu - sprawdź kogo szukamy REKRUTACJA

Czy można zarobić 162 648,75 zł za pomocą Google Ads, wydając zaledwie 3050,50 zł? Tak! Zobacz jak.

Rafał 2 grudnia 2021

Spis treści:

Podstawowe informacje o kliencie i liczby

We wrześniu rozpoczęliśmy współpracę z INS Mobile, które oferuje najnowsze rozwiązania technologiczne dla transportu. Jednym z ich produktów są urządzenia e‑TOLL – lokalizatory GPS z funkcją poboru opłat drogowych i szeregiem innych opcji. Produkty te posiadają własną stronę internetową, gdzie można nie tylko je kupić, ale także uzyskać niezbędne informacje na ich temat. Dostaliśmy zlecenie na uruchomienie kampanii Google Ads dla tych właśnie urządzeń.

Cel: maksymalizacja sprzedaży.

Efekty przeprowadzonej kampanii Google Ads na koniec miesiąca były następujące:

EFEKTY KAMPANII
Przychód 162 648,75 zł
Koszt 3050,50 zł
Zwrot wydatków za reklamę (ROAS) 5331,87%
Liczba konwersji 111
Ilość sprzedanych produktów 241
Wyświetlenia
125 652
Kliknięcia 5759
Współczynnik klikalności (CTR) 4,58%
Średni koszt kliknięcia 0,53 zł
Koszt konwersji 27,48 zł
Współczynnik konwersji 1,93%

Dzięki utworzonym przez nas kampaniom uzyskaliśmy z 1 zainwestowanej złotówki 53,32 zł przychodu. Współczynnik konwersji wyniósł 1,93% przy średnim współczynniku konwersji e-commerce według kategorii produktów wynoszącym w branży 1,27%.

[Źródło: https://www.growcode.com/blog/ecommerce-conversion-rate/]

Jakie działania zostały podjęte, aby osiągnąć powyższe wyniki?

Na początku zostały utworzone 3 kampanie:

1) Kampania w sieci wyszukiwania (SEARCH)
2) Standardowa kampania produktowa (PLA)
3) Kampania w sieci reklamowej (display/GDN)

Kampania SEARCH (w wyszukiwarce Google) – to reklama tekstowa wyświetlana nad wynikami wyszukiwania lub na samym dole – rozliczana w systemie Pay Per Click (płacisz za kliknięcie).

Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki, nasza kampania musiała zostać odpowiednio skonfigurowana:

a) Zostały w niej utworzone dwie reklamy: jedna generująca połączenia, druga tzw. elastyczna reklama w wyszukiwarce. Aby ta druga osiągała odpowiednie wyniki, zadbaliśmy o to, aby słowa kluczowe (które zostały wcześnie odpowiednio dobrane do kampanii) znajdowały się na pierwszym miejscu nagłówków. Na drugiej pozycji nagłówków znajdowały się hasła opisujące zalety tych urządzeń, a na trzeciej tzw. Call‑to-Action, czyli wezwanie do działania. W tekstach reklamowych umieściliśmy konkretne informacje o sprzedawanych produktach.

b) Następnie utworzone zostały odpowiednie rozszerzenia reklam. Odgrywają one szczególną rolę w kampaniach w sieci wyszukiwania – pozwalają im zwiększyć swoją objętość, czyli inaczej mówiąc widoczność, która jest kluczowym czynnikiem w reklamach. Im więcej rozszerzeń, tym lepiej. My utworzyliśmy następujące:

 • rozszerzenie linku do podstrony (9,54 tys. wyświetleń),
 • rozszerzenie objaśnień (3,58 tys. wyświetleń),
 • rozszerzenie informacji w witrynie (110 wyświetleń),
 • rozszerzenie połączenia (8,99 tys. wyświetleń),
 • rozszerzenie cen (7,36 tys. wyświetleń).

c) Ważnym aspektem było także dodanie odpowiednich wykluczeń do słów kluczowych, aby nie wydawać budżetu na słowa niepowiązane z kampanią.

d) Jako strategię ustalania stawek w tej kampanii, wybraliśmy „CPC ustawiane samodzielnie”. Wybraliśmy tę strategię, aby móc kontrolować koszt kliknięć w okresie, w którym było bardzo duże zainteresowanie produktem, a co za tym idzie – duża konkurencja, co mogło doprowadzić do poniesienia większych wydatków na kampanię w przypadku wybrania innej strategii.

Pozwoliło to nam na utrzymanie śr.CPC na poziomie 0,50 zł.

e) Istotne było także dostosowanie stawek do urządzeń, na których wyświetlana była kampania. W trakcie kampanii, kiedy pojawiło się wystarczająco dużo danych, aby wyciągnąć pierwsze wnioski, została podjęta decyzja o obniżeniu stawki na telefony komórkowe, a zwiększenie jej na komputerach.

Taka decyzja została podjęta po analizie, z której wynikało, iż komputery przy porównywalnym koszcie w stosunku do telefonów komórkowych przynosiły 4 razy więcej konwersji niż telefony! Więc oczywiste było, aby większą część budżetu przekierować na urządzenie, które przynosi większe korzyści.

Kampania PLA

Kampania PLA (produktowa) – to typ reklamy, w której w efektywny sposób możemy przedstawić ofertę sklepu internetowego w wyszukiwarce Google. Wyświetlana jest ona nad wynikami wyszukiwania (niezależnie od reklam tekstowych), w karcie „Zakupy” oraz w witrynach partnerów w sieci wyszukiwania.

W niej skupiliśmy się na następujących aspektach:

a) Jako że było to nowe konto bez żadnych danych historycznych o konwersjach, zdecydowaliśmy się na standardowy typ kampanii produktowej ze strategią ustalania stawek „CPC ustawiane samodzielnie”. Dzięki tej strategii i ciągłej jej kontroli kampania kosztowała tylko 1440,84 zł, a osiągnięty z niej przychód to 87 428,25 zł.

b) Chociaż w tej kampanii nie ma możliwości dodania słów kluczowych, to natomiast jest opcja dodania wykluczeń. Skorzystaliśmy z niej, aby ograniczyć koszty kampanii.

c) Ważne też było przygotowanie odpowiedniego pliku produktowego do Google Merchant Center, aby nie zawierał żadnych błędów i był zgodny z zasadami Google. Dzięki temu można było uniknąć ograniczeń w wyświetlaniu się reklam.

d) W tej kampanii także zostały w dużej mierze przekierowane środki z telefonów komórkowych na rzecz komputerów. Sytuacja wyglądała następująco: komputery generowały dwukrotnie mniejsze koszty przy dwa razy większej liczbie osiąganych konwersji!

Kampania GDN

Kampania GDN (w sieci reklamowej) – cytując Google: „Sieć reklamowa to ponad 2 miliony witryn, filmów i aplikacji, w których możesz wyświetlać reklamy”. Ten typ kampanii pozwala na wyświetlanie reklam graficznych głównie w witrynach internetowych.

Zdecydowaliśmy się także na tę kampanię, ponieważ jest ona skuteczna w budowaniu świadomości marki u klientów docelowych. Oto co zostało skonfigurowane:

a) Tutaj ważnym czynnikiem było odpowiednie przygotowanie kreacji graficznych, aby były atrakcyjne pod względem wizualnym oraz wprost komunikowały, co jest tematem reklamy (wykorzystując wszystkie nagłówki i teksty, jakie oferuje ten typ reklam).

b) W kampaniach GDN rozszerzenia nie pełnią aż tak ważnej roli, jak w przypadku reklamy w sieci wyszukiwania i jest ich raptem kilka. Zdecydowaliśmy się tutaj dodać rozszerzenie połączenia, aby wykorzystać maksimum opcji kontaktu z klientem.

c) W tego typu kampanii mocny nacisk jest kładziony na kierowanie. Tutaj użyte zostało następujące kierowanie:

 • segmenty odbiorców – z listą: „wewnętrzne części samochodowe i akcesoria”,
 • tematy – „ruch drogowy i wytyczanie tras”,
 • ze względu na techniczny charakter produktu i ograniczoną ilość list, na jakie można by sensownie kierować kampanię, zostało użyte jeszcze kierowanie na słowa kluczowe.

d) Aby nie przepalać budżetu, wykluczyliśmy z kierowania aplikacje mobilne, ponieważ reklamy w tych miejscach docelowych są mało skuteczne i jest spore ryzyko, że reklama zostanie przypadkowo kliknięta przez użytkownika telefonu lub przez bawiące się telefonem dziecko.

e) Jeśli chodzi o dostosowanie stawek w urządzeniach, to w tym przypadku nie zostało ono zastosowane. Zarówno telefon, jak i komputer przynosiły porównywalne wyniki.

f) Strategia ustalania stawek, jaka została w tej kampanii użyta, to „maksymalizuj liczbę kliknięć”. W ten sposób kampania osiągnęła 10 592 wyświetleń.

W drugiej części miesiąca, kiedy uzbierały się listy odbiorców, została uruchomiona kampania GDN na remarketing, aby trafić z przekazem reklamowym do klientów, którzy odwiedzili sklep, ale nie zdecydowali się na zakup.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o remarketingu i o tym jak dzięki niemu wspomóc sprzedaż – przeczytaj nasz wpis Remarketing w Google Ads – co to jest i jak go wykorzystać?

Podsumowanie

Wyniki mówią same za siebie i pokazują, jak ważne jest prawidłowe skonfigurowanie kampanii reklamowej w Google Ads. Nie ma drogi na skróty, zawsze należy wykorzystywać maksimum opcji, jakie oferuje nam Google, dzięki temu można osiągać założone cele.

Planując kampanię w Google Ads, należy pamiętać o następujących rzeczach:

 • wyznaczenie celu,
 • rozplanowanie kampanii w czasie,
 • prawidłowe skonfigurowanie i efektywne wykorzystanie takich narzędzi jak Google Analytics, Google Tag Manager i Google Merchant Center,
 • odpowiednie skonfigurowanie kampanii w Google Ads – w szczególności należy zadbać o prawidłowy dobór słów kluczowych oraz tekstów w search i grafik w display, które podkreślają atuty marki,
 • remarketing – utworzenie wcześniej odpowiednich list remarketingowych,
 • ciągła optymalizacja kampanii i testowanie różnych rozwiązań.

Jeżeli uważasz ten wpis za ciekawy i zastanawiasz się nad kampanią Google Ads dla swojego biznesu – skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania!