Dołącz do naszego zespołu - sprawdź kogo szukamy REKRUTACJA

Jak odzyskać linki z wygasłej domeny?

Jak odzyskać linki z wygasłej domeny?
Redakcja 21 września 2018

Co to jest broken link building?

Odzyskiwanie utraconych linków czy inaczej broken link building to jedna ze strategii pozycjonowania. Polega na wyszukiwaniu miejsc, z których możemy odzyskać link i przekierować go na naszą domenę. Dobrze wykorzystana daje odpowiednie efekty w SERPach i rozbudowuje nasz profil linków. Istnieje kilka skutecznych technik odbudowy niedziałających backlinków, które przedstawiłem poniżej. Wspomnę także o przydatnych narzędziach usprawniających cały proces.

Linki do nieistniejących podstron w naszej domenie

Zdarza się, że niektóre z linków kierują do nieistniejących podstron w naszym serwisie przez co tracimy cenny link-juice. Dzieje się tak np. gdy usuniemy podlinkowaną podstronę w serwisie (i nie zrobimy przekierowania) lub kupiliśmy domenę, która była już używana. Łatwym sposobem możemy odbudować profil linków. Do tego celu będziemy potrzebowali konta w serwisach takich jak Majestic czy Ahrefs. Pokażę Wam dwie sytuacje na podstawie analizy linków w Majesticu.

Przegląd backlinków ustawiamy jak na zrzucie poniżej:

Odzyskiwanie backlinków czyli broken link building

Z powyższego screenshota możemy wyróżnić m.in.:

  • gdzie był umieszczony backlink,
  • na którą podstronę w naszym serwisie kierował,
  • kiedy zniknął
  • oraz BARDZO WAŻNE – parametry konkretnego backlinka.

Warto odzyskiwać tylko te linki, które przekazują moc. Ocenę danej miejscówki pozostawiam Wam :). Dla przyspieszenia pracy możemy wyeksportować wszystkie backlinki do excela i sprawdzić, które z nich zwracają kod błędu 404.

Jeśli dana podstrona nie istnieje w naszym serwisie, a link zwraca kod błędu 404 możemy podjąć następujące działania:

  • Usunąłeś podstronę w serwisie i nie stworzyłeś przekierowania
    ROZWIĄZANIE: Należy utworzyć przekierowanie 301 na stronę o podobnej tematyce/treści lub przywrócić starą podstronę.
  • Nigdy nie miałeś takiej podstrony w swoim serwisie, a mimo ktoś do niej linkuje
    Oznacza to, że domena pod którą jest widoczny Twój serwis była już kiedyś używana i linkowana. Warto sprawdzić co wcześniej znajdowało się na danej podstronie. Możemy to sprawdzić tutaj: http://web.archive.org/ wklejając URL nieistniejącej podstrony.
    ROZWIĄZANIE: Najlepiej stworzyć podstronę z identycznym adresem URL oraz treścią z web-archive (lub swoją, bardzo podobną). Wcześniej polecam także sprawdzić, czy tekst nie znajduje się już w internecie. Będzie to wtedy plagiat lub duplikacja, a Google bardzo tego nie lubi :). Duplikację sprawdzimy tutaj: http://copyscape.com oraz http://plagiarisma.net/. Alternatywnie możemy także stworzyć przekierowanie 301 na podstronę podobną tematycznie. Czym więcej backlinków do danej podstrony, tym bardziej opłaca się ją przywracać.

UWAGA! Pamiętaj, że przekierowania 301 nie przenoszą pełnej mocy i całego link-juice.

Skasowane linki do istniejących podstron w naszej domenie

Często można spotkać się z sytuacją, kiedy to linki przychodzące nagle „znikają”. Warto wtedy przeanalizować przyczynę zniknięcia. Może to być błędny url, usunięcie odnośnika przez administratora serwisu lub usunięcie całej podstrony, wraz z linkiem. Kontakt z administracją danego serwisu to chyba jedyny i sprawdzony sposób na odzyskanie odnośnika. Często, niestety, będziemy musieli zapłacić za ponowne umieszczenie linka, ale skoro możemy mieć z tego wymierne korzyści to myślę, że warto!

Wyszukiwanie wygasłych linków

Bardzo często w Internecie trafiamy na nieaktualny odnośnik, który przekierowuje do strony z błędem. Takie linki możemy spotkać np. na Wikipedii (linki nofollow) czy innych wartościowych serwisach. Jeśli tematyka naszej strony zgadza się z odnośnikiem, warto poprosić administratora serwisu o aktualizację linka i skierowanie go do naszego serwisu. Wyszukiwanie wygasłych linków może nam ułatwić wtyczka do Chrome, którą znajdziecie tutaj . Dodatek check my links przeskanuje wszystkie linki na danej podstronie i zaznaczy kolorem czerwonym te, które są nieprawidłowe.

Korzystanie z tej strategii linkbuildingu przynosi nam wiele korzyści i tym samym rozszerza nasz profil linków. Pamiętajcie, żeby pozyskiwać odnośniki ze stron wartościowych i jak najbardziej zbliżonych tematyką do naszego serwisu. W dłuższej perspektywie sami przekonacie się, że było warto!