Dołącz do naszego zespołu - sprawdź kogo szukamy REKRUTACJA

Kto jest właścicielem domeny internetowej?

Kto jest właścicielem domeny internetowej?
Redakcja 12 sierpnia 2019

Nieodłączną częścią każdego nowoczesnego biznesu jest założenie własnej, unikalnej strony bądź sklepu internetowego. Planując nazwę domeny, sprawdzamy, czy jest dostępna i rejestrujemy ją online. Proces ten przebiega bez większych komplikacji, a wszelkie niedogodności pojawiają się wtedy, gdy nasz wymarzony adres jest już zajęty. Nie jesteśmy jednak na przegranej pozycji. Aktualnie można w łatwy sposób sprawdzić, kto jest właścicielem domeny. Do tego celu dostępnych jest kilka narzędzi, o których wspomnimy w dalszej części artykułu.

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to nazwa, którą reprezentuje adres IP (czasem więcej niż jeden). Znajduje się w URL i służy do identyfikacji stron w sieci.

Standardowy wygląd adresu URL: https://domena.pl/kto-jest-wlascicielem-domeny-internetowej (pogrubioną czcionką zaznaczona jest nazwa domeny).

Za obsługę zapytań odpowiedzialny jest serwer DNS (Domain Name System),  który „tłumaczy” nazwę domeny na przypisany jej adres IP, a następnie zwraca użytkownikowi zawartość danej strony internetowej.

Jak sprawdzić właściciela domeny?

Jest kilka sposobów na to, aby sprawdzić, kto jest właścicielem domeny. Poniżej najpopularniejsze narzędzia, które ułatwią nam ten proces:

Dotyczy jedynie stron internetowych z końcówką „pl”. Po wpisaniu interesującej nas nazwy pojawi się informacja, czy domena jest zajęta. W takim przypadku udostępnione zostaną dodatkowe dane jak data rejestracji, koniec okresu rozliczeniowego, abonent czy rejestrator.

Dobre rozwiązanie w przypadku, gdy poszukujemy nazwy z końcówką inną niż „pl”. Podobnie jak w pierwszym narzędziu, zostaną nam przedstawione kluczowe dane dotyczące szukanej domeny internetowej.

Co w sytuacji, gdy wciąż nie wiemy, do kogo należy domena?

Niestety nie zawsze dowiemy się, kto jest właścicielem domeny. Rejestry domenowe zawierają dane abonenta, jednak nie muszą być jawne. Często spotykamy się z przypadkiem, że informacje są ograniczone bądź ukryte. Wynika to z faktu, że domena musiała zostać zarejestrowana na osobę fizyczną. Nie będziemy w stanie sprawdzić, do kogo należy, ze względu na rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Informacja zawierające dane właściciela strony pojawiają się, gdy domena zarejestrowana jest na firmę.

Jak kupić domenę od właściciela?

Jeśli za pomocą narzędzi opisanych w tym artykule udało Ci się uzyskać informację na temat właściciela domeny — możesz skontaktować się z taką osobą i zaproponować jej wykup domeny. Poszukaj na stronie internetowej właściciela potrzebnych danych w sekcji „Kontakt” lub „Regulamin” i zapytaj o możliwość przejęcia własności.

Jak sprawdzić co wcześniej znajdowało się na domenie?

Szybkim i optymalnym rozwiązaniem będzie odwiedzenie strony http://web.archive.org/.

waybackhmachine

Wayback Machine to internetowe archiwum, w którym przechowywane są screenshoty z różnych okresów istnienia domeny od czasu jej powstania. Jest to doskonałe narzędzie do przeanalizowania contentu i oceny jakości, a także określenia autorytetu danej strony internetowej. Po wpisaniu nazwy w wewnętrznej wyszukiwarce Wayback Machine przechodzimy poniżej do kalendarza i wybieramy dowolną datę, w której został zapisany screenshot strony. Oprócz sprawdzenia treści możemy zaobserwować wizualne aspekty witryny i jej ogólną kondycję.
Dzięki temu internetowemu archiwum dowiesz się również, jaki jest wiek domeny, co przekłada się tym samym na jej wartość. Proces ten jest niezbędny podczas próby przechwycenia domeny, ponieważ można wykryć podejrzaną zawartość, która negatywnie odbije się na kontynuowaniu działalności na witrynie z taką przeszłością.

Głównie chodzi w tym przypadku o systemy wymiany linków (SWL), katalogi SEO, materiały pornograficzne i  inne niepożądane stany, które mogły narazić domenę na filtr ze strony Google, tym samym odbierając możliwość zbudowania uczciwego, dobrze rankującego serwisu. Przechwytując domenę z nieprawidłową zawartością, dużo trudniej będzie zwiększyć jej widoczność o kolejne pozycje w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Dobra domena internetowa to niezwykle istotny aspekt każdego biznesu. Wybór powinien być przemyślany i zgodny z założeniami firmy. Jeśli okaże się, że Twój wymarzony adres w Internecie jest zajęty — nic straconego. Spróbuj skontaktować się z właścicielem domeny, sprawdzając dane poprzez narzędzia, które Ci zaproponowałem. Gdy jest to niemożliwe, nawiąż kontakt poprzez formularz na stronie lub inne dane kontaktowe. Pamiętaj, aby sprawdzić za pomocą Wayback Machine, co znajdowało się wcześniej na domenie, która Cię interesuje. Weryfikacja w ten sposób uchroni przed niepotrzebnymi kłopotami w przyszłości przy przejęciu takiej własności. Przechwycenie domeny może nieść za sobą ogrom korzyści. Dłuższy staż w Internecie, bogaty profil linków i reputacja w sieci ułatwi proces zaistnienia online.

Jak już będziesz właścicielem domeny, która spełnia Twoje oczekiwania — zwróć się do zespołu specjalistów AdVIST, którzy przeprowadzą profesjonalny audyt SEO, a w następstwie zajmą się pozycjonowaniem strony Twojej firmy.

Życzymy  powodzenia w znalezieniu odpowiedniej dla siebie domeny i udanych prób w przypadku przechwycenia internetowej własności!