Dołącz do naszego zespołu - sprawdź kogo szukamy REKRUTACJA

Model AIDA – jak wykorzystywać go podczas tworzenia treści?

Karolina 23 grudnia 2021

Budowanie wysokiej jakości contentu, efektywnie realizującego zamierzone cele sprzedażowe, to misja, którą pragną konsekwentnie realizować copywriterzy. Kluczem do sukcesu na tej płaszczyźnie są przemyślane treści o wysokiej jakości merytorycznej i usystematyzowanej strukturze, rozbudzające określone emocje. W tworzeniu tekstów charakteryzujących się właśnie takimi cechami pomagają różne sprawdzone narzędzia marketingowe – wśród tych podstawowych wymienia się na przykład model AIDA.

Co oznacza ten skrót i w jaki sposób wykorzystuje się go w copywritingu? Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na temat tego rozwiązania oraz jego skuteczności.

Spis treści:

Czym jest model AIDA?

Model AIDA to anglojęzyczny akronim, który wynika ze słów:

  • attention (uwaga),
  • interest (zainteresowanie),
  • desire (pożądanie),
  • action (działanie).

Attention – przyciągnij uwagę

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą pragnie przyciągnąć uwagę odbiorców do swojego produktu lub oferowanej usługi. Im liczniejsza będzie ta grupa, tym większe prawdopodobieństwo, że zwykli użytkownicy wkrótce zamienią się w klientów, co bezpośrednio przełoży się na większe zyski i biznesowy sukces.

Dlatego należy zrobić wszystko, aby prowadzone w wirtualnej przestrzeni działania marketingowe były oryginalne i wyróżniały się na tle aktywności podejmowanych przez konkurencję. Ma być nieszablonowo, niepowtarzalnie oraz zaskakująco, a wtedy wysiłki w tym zakresie na pewno zostaną dostrzeżone i rozbudzą ciekawość. W świadomości odbiorców na stałe zagości wiedza o danej marce.

Interest – wzbudź zainteresowanie

Drugi etap to wzbudzenie oraz zatrzymanie zainteresowania. To idealny czas na pokazanie użytkownikowi, że posiada się wiedzę na temat jego problemów oraz dysponuje się sprawdzonymi środkami zaradczymi pozwalającymi je rozwiązać. Efekt ten można osiągnąć poprzez zaprezentowanie cech wyróżniających dany produkt lub usługę oraz ich najważniejszych zalet. Tutaj podstawą jest wiarygodność, konkret i zwięzłe przekazanie wszystkich podstawowych informacji.

Desire – wywołaj pożądanie

W następnym kroku użytkownik, zdając sobie sprawę z korzyści, jakie może osiągnąć w wyniku skorzystania z oferty danej firmy, ma przekonać się, że konkretny produkt lub usługa rzeczywiście są mu potrzebne oraz stanowią odpowiedź na jego potrzeby.

Jest to nic innego, jak wykreowanie u drugiego człowieka chęci posiadania. To czas odwoływania się do emocji, budowania zaufania, pobudzania wyobraźni oraz wywoływania pożądania. Koniec końców Twój odbiorca ma utwierdzić się w przekonaniu, że potrzebuje właśnie tego, co Ty masz mu do zaoferowania.

Action – wezwij do działania

Wezwanie to działania to tak zwana ostatnia prosta. Jednocześnie jest to część całego procesu, o której niestety często się zapomina, a ignorowanie jej wartości jest dużym błędem. Finalnym etapem jest bowiem swego rodzaju sprowokowanie zmotywowanego już użytkownika do podjęcia działania o konkretnym charakterze, a więc wskazanie, co trzeba zrobić, aby kupić produkt lub skorzystać z usługi.

Wskazywana tutaj aktywność zmierza do wywołania natychmiastowej reakcji. Wszystkie wcześniej zrealizowane kroki mają sprawić, że dana osoba będzie miała wrażenie, że jest to jej autonomiczna decyzja, która w danym momencie stanowi dla niej opcję najlepszą z możliwych.

Jak wykorzystać technikę marketingową AIDA podczas tworzenia treści?

AIDA podpowiada, że artykuły powinny przyciągać uwagę czytelników unikalnymi, chwytliwymi oraz skutecznymi tytułami. Ich siła musi zachęcać do kliknięcia w konkretny link i przeczytania dalszej części wpisu. Istotną rolę odgrywają również skonstruowane w przemyślany sposób nagłówki oraz śródtytuły.

W pisanych tekstach warto poruszać aktualne i ciekawe dla odbiorców tematy. Content powinien być przydatny, wartościowy i merytoryczny. Ma być zbiorem porad pozwalających rozwiązać dany problem. Sprawdzoną receptą na przyciągnięcie uwagi jest również silne hasło przewodnie, spersonalizowany slogan, wysokiej jakości zdjęcia, czy atrakcyjne wizualnie grafiki. Posty w mediach społecznościowych wyróżnia się dodatkowo za pomocą emotikonów.

Teksty mają wszystkimi swoimi cechami przekonywać odbiorców, że dobrze trafili. Przekaz ma więc być dostosowany do grupy docelowej – należy na początku ją poznać, a potem komunikować się z nią, używając zrozumiałych sformułowań. Należy pisać poprawnie, posługiwać się językiem korzyści i wzbudzać emocje.

Jednocześnie warto zadbać o strukturę artykułów i to, aby content był przejrzysty oraz czytelny. Pomóc w tym może tworzenie spisów treści, dzielenie tekstów na krótkie akapity, stosowanie wyliczeń, czy pogrubianie najważniejszych fragmentów. Uporządkuje to zawartość wpisów i od razu pokaże czytelnikom, co mogą w nich znaleźć.

Narzędzia do poprawy tekstu.

Jaki content sprawdzi się na poszczególnych etapach schematu AIDA?

Zaprezentowane powyżej rozwinięcie skrótu AIDA to teoretyczne wskazanie, które ma swoje bezpośrednie przełożenie na praktykę i codzienną pracę copywriterów, szczególnie w zakresie przygotowania przez nich treści o charakterze sprzedażowym.

Na pierwszym etapie najczęściej stawia się na landing pages, artykuły, webinary oraz podcasty, które świetnie sprawdzają się w roli contentu odpowiadającego za przyciągnięcie uwagi.

Zainteresowanie można wzbudzać za pomocą e-mail marketingu, treści na stronach www, newsletterów, wpisów blogowych, czy postów w mediach społecznościowych.

Wywołaniu pożądania służą raporty, broszury, storytelling oraz e-booki.

W zakresie ostatecznego wezwania do działania wysoką skutecznością wyróżniają się opinie od dotychczasowych klientów, arkusze danych, case study i przyciski CTA.

AIDA? A może warto iść o krok dalej?

Warto podkreślić, że współcześnie coraz więcej osób zwraca uwagę na konieczność dodania do skrótu AIDA jeszcze innych ponadprogramowych liter. To „S”, oznaczająca satysfakcję, czyli zadowolenie członków grupy docelowej albo „L”, odnosząca się do loyalty, a więc lojalności. Schemat AIDAL stanowi zwrot w kierunku koncentracji na stałych klientach i potrzebie ciągłego pielęgnowania relacji z nimi. Oczywiście poszukiwanie nowych odbiorców także jest bardzo ważne, jednak równie istotne jest docenianie tych obecnych oraz dbanie o nich w sposób dostosowany do oczekiwań, które przedstawiają.

Jakie rozwiązania udostępniane na stronie www wpisują się w tę ideę? Jako przykład można wskazać chociażby systematycznie wysyłane newslettery o interesującej treści. Ciekawą opcją jest również utworzenie specjalnej strefy przeznaczonej jedynie dla zalogowanych użytkowników. Może być to miejsce, w którym będą publikowane na przykład wpisy blogowe, z jakimi zapozna się tylko grupa osób o ograniczonej liczebności. Istnieje co najmniej kilka metod pozwalających zrealizować podstawowe założenia modelu AIDAL – wystarczy wybrać tą, która okaże się w największym stopniu zgodna z celami, jakie pragnie się osiągnąć.

Model AIDA a tworzenie treści – podsumowanie

Model AIDA (oraz liczne przekształcenia i rozwinięcia tego schematu) pokazuje, że klasyczne rozwiązania są po prostu najlepsze. Ta technika marketingowa stosowana głównie przy opracowywaniu treści o charakterze reklamowym powstała pod koniec XIX wieku i nawet dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością.

Każdy copywriter, któremu zależy na świadomym tworzeniu wartościowego i angażującego contentu, powinien w praktyce wykorzystywać to narzędzie, aby czerpać z jego licznych zalet. Już teraz przekonaj się, że pisane przez Ciebie artykuły blogowe, posty zamieszczane w mediach społecznościowych, treści na firmowe strony internetowe oraz opisy produktów i kategorii w sklepach on-line mogą działać na korzyść prowadzonego przez Ciebie biznesu oraz zachęcać klientów do skorzystania z oferty Twojej firmy lub zakupu produktów, które sprzedajesz.

A czy Wy mieliście już okazję na własnym przykładzie przekonać się o skuteczności modelu AIDA? Chętnie poznamy Wasze refleksje na ten temat – zapraszamy do podzielenia się nimi w komentarzach pod wpisem.