Dołącz do naszego zespołu - sprawdź kogo szukamy REKRUTACJA

Reklamy PPC – czy warto?

Michał 25 kwietnia 2024

Reklama dźwignią handlu głosi znane powiedzenie i nie sposób się z nim nie zgodzić. Nie od dziś wiadomo bowiem, że to od skutecznych działań marketingowych w dużej mierze zależy sukces firmy i jej popularność na rynku. Z tego powodu właściciele stale poszukują nowych form reklamy, które charakteryzowałyby się dużym zasięgiem i skutecznością. Nie jest to trudne w dobie Internetu, ponieważ to właśnie działania w sieci najlepiej docierają do współczesnych użytkowników, a tym samym także potencjalnych klientów. Wśród wielu możliwości zareklamowania swoich produktów czy usług, coraz większą popularnością cieszą się reklamy PPC. Dowiedz się, czy warto w nie zainwestować.

Spis treści:

Czym jest reklama Pay Per Click?

PPC to skrót od angielskich słów Pay Per Click, które tłumaczone są bezpośrednio jako płatność przez kliknięcie. Nietrudno się zatem domyślić, czym się charakteryzuje reklama tego typu. Jest to płatny rodzaj reklamy online, w którym reklamodawcy płacą za nią jedynie wtedy, kiedy ich reklama zostanie kliknięta. Mówiąc bardziej obrazowo:

  • początek działań reklamowych ma miejsce, kiedy reklama z odpowiednio dobranymi słowami kluczowymi umieszczana jest na stronie internetowej,
  • o połowie sukcesu można mówić, kiedy użytkownik zwróci na nią uwagę i zdecyduje się w nią kliknąć,
  • osiągnięcie zamierzonego efektu reklamowego następuje natomiast w momencie, gdy osoba, która zobaczyła reklamę, dokona zakupu lub podejmie inną akcję, jaka została założona przez reklamodawcę.

Reklamę Pay Per Click firma może wykorzystać jako skuteczne narzędzie marketingowe. Kluczową kwestią jest jednak powierzenie jej wykonania sprawdzonej firmie, której marketerzy stworzą ją na podstawie najpopularniejszych fraz wyszukiwania. Dzięki temu reklamodawca będzie miał pewność, że dotrze ona do jak najszerszego grona osób z grupy docelowej.

Jakie zalety ma reklama PPC?

Reklama Pay Per Click to narzędzie marketingowe o wielu zaletach. Nie dość, że cechuje się ona dużą skutecznością i umożliwia przeprowadzenie szczegółowej analizy działań reklamowych, to dodatkowo pozwala reklamodawcy precyzyjnie kontrolować budżet. Jak to możliwe?

Skuteczność reklamy Pay Per Click wynika z kilku kwestii. Po pierwsze można umieścić ją w dowolnym miejscu w Internecie – na stronie, blogu, nad paskiem wyszukiwarki czy w aplikacjach partnerskich sieci reklamowych. Umożliwia to szybkie dotarcie do grupy docelowej, PPC zapewnia bowiem skuteczne targetowanie. Dzięki temu reklama trafia do konkretnych odbiorców i daje znacznie większą pewność wykonania oczekiwanej akcji.

Co więcej, dzięki reklamie Pay Per Click firma może precyzyjnie kontrolować budżet przeznaczony na działania marketingowe. Jako że płaci ona jedynie za rzeczywiste kliknięcia reklamy, unika kosztów związanych z samym jej opublikowaniem. Ponadto koszt zależy od ceny popularności słowa kluczowego, a także od tego, ilu użytkowników stworzyło swoje materiały marketingowe pod daną frazę. Warto zatem dokładnie zaplanować budżet, aby z jednej strony zapewnić sobie jak najlepszą widoczność w sieci, z drugiej zaś realnie oszacować koszty. Dzięki temu będzie można efektywnie wykorzystać dostępne środki, co jest szczególnie istotne dla mniejszych firm, które dopiero rozpoczynają działalność i zależy im na oszczędnościach.

Ostatnią z największych zalet reklam PPC jest możliwość dokładnej analizy rezultatów działań marketingowych. Kampanie Pay Per Click udostępniają reklamodawcom liczne dane i wskaźniki, które dostarczają informacji na temat skuteczności. Można się dzięki nim dowiedzieć, jaka była liczba kliknięć i konwersji, a także poznać ich dokładny koszt. Dzięki temu można skutecznie monitorować kampanię w czasie rzeczywistym, a w razie potrzeby zmieniać także jej target i budżet.

Jaki jest koszt reklamy Pay Per Click?

Nie da się określić dokładnego kosztu reklamy PPC, ponieważ zależy on od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest koszt kliknięcia, który z kolei zależny jest od popularności słowa kluczowego oraz od miejsca, w jakim zostanie umieszczona reklama.

W zależności od pozycji frazy, jedno kliknięcie może kosztować od kilku groszy, do nawet kilkudziesięciu złotych. Bardzo duże znaczenie ma tutaj cena aukcyjna. Frazy o najwyższej popularności, które licytowane są przez wiele osób z branży, będą znacznie droższe od tych mniej popularnych. Ponadto na cenę składa się także lokalizacja oraz czas emisji.

Najważniejszą kwestią z punktu widzenia reklamodawcy jest fakt, że płaci on jedynie za kliknięcie, w efekcie którego użytkownik przenoszony jest na stronę firmy i może podjąć konkretną akcję.

Jak skutecznie zarządzać reklamą PPC?

Reklama Pay Per Click nie powinna być jedyną formą działań marketingowych, z pewnością warto jednak włączyć ją do swojej wizji rozwoju firmy i promocji produktów i usług. Aby jednak działała zgodnie z oczekiwaniami, należy wiedzieć, jak skutecznie nią zarządzać.

Pierwszą kwestią jest dokładne ustalenie celu reklamy, a przede wszystkim właściwe targetowanie. Z tego powodu warto przenalizować zarówno lokalizacje, jak i stworzony profil klienta. Pozwoli to dotrzeć do grupy docelowej, która będzie najbardziej zainteresowana danymi produktami czy usługami.

Oprócz tego niezwykle istotną kwestią jest dobór odpowiednich słów kluczowych, które z jednej strony odpowiadają profilowi firmy, z drugiej zaś najczęściej pojawiają się w wyszukiwarkach internetowych. Zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalnej agencji specjalizującej się w pozyskiwaniu wartościowego oraz konwertującego ruchu na stronie, będzie to bowiem gwarancja, że dobierze ona frazy, które będą miały największą szansę na dobre pozycjonowanie na stronie. Ponadto firma tego typu pomoże zoptymalizować budżet reklamowy i zajmie się jego monitorowaniem. Ostatnią kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest analiza wyników. Dzięki wprowadzaniu bieżących zmian będzie można modyfikować kampanię PPC, co przełoży się na lepsze efekty działań marketingowych.

Podsumowując, reklama Pay Per Click to doskonałe narzędzie marketingowe. Do jej niebywałych zalet należy możliwość dotarcia do grupy docelowej, a także dokładnej analizy skuteczności. Ponadto firmy cenią sobie także precyzyjne kontrolowanie kosztów i modyfikacji budżetu w zależności od potrzeb. Warto pamiętać jednak o tym, że najlepsze efekty można osiągnąć jeśli do reklamy PPC dołączy się także inne działania marketingowe. Ponadto, aby mieć pewność co do skuteczności reklamy tego typu, jej wykonanie najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie.