Dołącz do naszego zespołu - sprawdź kogo szukamy REKRUTACJA

Video Content Marketing – skuteczna forma promocji biznesu?

Video Content Marketing – skuteczna forma promocji biznesu?
Redakcja 12 lutego 2020

Video content marketing jest wciąż stosunkowo nowym rodzajem strategii działań marketingowych. Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że może to być działanie wychodzące naprzeciw zmieniającym się trendom w sposobach użytkowania Internetu. Aż 79% internatów przyznaje, że zdecydowanie bardziej woli obejrzeć reklamę, czy inne formy materiałów video, niż czytać opisy produktów. Jeżeli chcesz skutecznie prowadzić kampanię marketingową Twojego biznesu – w dzisiejszym wpisie dowiesz się, czym jest strategia video content marketingowa oraz czy warto w nią inwestować.

recent trends

Recent Trends in Video Marketing: Using Video for Content Marketing (thesparkhouse.com)

Video content marketing – co to jest?

Podobnie jak tradycyjne reklamy tekstowe, ten rodzaj strategii marketingowej ma za zadanie promocję marki, tworzenie spójnego wizerunku firmy i produktów oraz odpowiednie angażowanie odbiorców. Wszelkie materiały wizualne o wiele łatwiej kodują się w świadomości konsumentów, a ich rozpowszechnianie jest ogólnodostępne dla każdego. Filmy marketingowe mogą również natchnąć klientów do tworzenia własnych materiałów, co jeszcze bardziej zwiąże ich z określoną marką. Video content marketing jednak nie powinien być kojarzony z typowymi spotami reklamowymi, których główną cechą był krótki przekaz (spowodowany wysokim kosztem czasu na antenie).

Stosując w swojej strategii ten typ marketingu online, można pozwolić sobie na zabawę formą, czy o wiele dłuższe materiały (chociaż pamiętajmy, że internauci cenią sobie szybkość przekazu, więc nie warto inwestować w filmy instruktażowe dłuższe, niż minutę). Video content marketing może również przybierać rozmaite formy, które wymienię później. Dzięki tego typu działaniom, można wykazać się oryginalnością, nawiązać pozytywną relację z klientem, nakłonić go do oceny materiału (na przykład publikując filmik na Youtubie, gdzie istnieje możliwość oceny i komentowania) i tworzyć interakcje z odbiorcami.

Video content marketing – koszt

Strategia video content marketingowa będzie wymagała jednak nakładu większej ilości środków i pracy, niż w przypadku pisanych form promocji. Można samodzielnie przeprowadzić skuteczną kampanię video marketingową, jednak będzie to wymagało przygotowania scenariusza, zorganizowania sprzętu, zatrudnienia aktorów oraz poświęcenia dużej ilości czasu na własnoręczną obróbkę. Zlecenie strategii video zewnętrznej agencji interaktywnej może wiązać się z wysokim kosztem, jednak z pewnością warto się nad tym dogłębnie zastanowić. Aż 74% klientów przyznało, że przynajmniej raz w życiu dokonało zakupu po obejrzeniu materiału video, opublikowanego przez daną firmę.

Jak zaplanować skuteczną strategię video content marketingową?

Zadając sobie pytanie – jak przygotować skuteczną strategię video marketingu, należy najpierw zastanowić się nad potencjalnym odbiorcą naszych reklam. Najlepiej zacząć od identyfikacji persony. Pamiętajmy również, że skuteczny video content marketing powinien stanowić uzupełnienie klasycznego content marketingu w formie pisanej. Aby przekonać Cię do tej formy promocji własnego biznesu, wymienię poniżej potencjał, jaki drzemie w materiałach video.

Potencjał w materiałach video

 • 87% strategii marketingowych online zawiera elementy video content marketingu,
 • klienci spędzają 1/3 swojego czasu wolnego na oglądaniu materiałów video, z czego 35% czasu poświęcają na oglądanie reklam,
 • 90% klientów przyznaje, że materiały video odnośnie produktów pomagają im podjąć decyzję zakupową,
 • 64% klientów chętniej dokonuje zakupu produktów po obejrzeniu materiału video,
 • 79% użytkowników woli oglądać filmy, niż czytać artykuły i posty na blogu,
 • dodanie video do kampanii mailingowej może przynieść wzrost kliknięć o 200-300%,
 • osadzenie video na stronie typu landing page zwiększa konwersje o 80%,
 • zakłada się, że jedna minuta video jest warta tyle, co 1,8 miliona słów.

everyone

How to press play on powerful branding with a video content marketing strategy (fabrikbrands.com)

Video content marketing  – zalety strategii

Można wyróżnić 5 głównych zalet prowadzenia kampanii Content Marketingowej, wykorzystującej materiały video:

 1. Identyfikacja marki – ponad 70% użytkowników Internetu pamięta filmy, które obejrzało w ciągu ostatniego miesiąca. To oznacza, że materiały video o wiele mocniej oddziałują na potencjalnych klientów. Umieszczając charakterystyczne elementy Twojej marki, takie jak: logo, odpowiednia kolorystyka, czcionka, czy głos i dźwięk możesz o wiele skuteczniej utrwalić się w pamięci odbiorcy, a tym samym zbudować silniejszą świadomość marki.
 2. Wzrost SEO 65% użytkowników po obejrzeniu materiału video odwiedza stronę internetową marki. Zwiększenie liczby odwiedzin strony przekłada się na jej wyższe pozycjonowanie w Google. Korzystając z tej formy strategii marketingowej nie tylko zyskujesz większą konwersję, ale również potencjalnych klientów.
 3. Responsywne video – w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju grafik, video jest w pełni responsywne. Oznacza to, że dostosowuje się do każdego urządzenia, nawet tego z najmniejszym ekranem. Jest to duże uproszczenie, ponieważ nie musisz już dostosowywać strony internetowej do poszczególnego klienta – dotrzesz do każdego.
 4. Siła przekazu – decydując się na publikowanie treści video możesz wzmocnić kierowany do klienta przekaz swojej marki. Odpowiedni materiał, dźwięk, głos czy elementy brandowe, takie jak logo, mają szansę wybrzmieć o wiele bardziej, kiedy zaprezentujesz je w postaci filmiku.
 5. Viral – 92% użytkowników dzieli się materiałami video na urządzeniach mobilnych. To aż 1200% częściej, niż w przypadku linków do artykułów na blogu. Stawiając na marketing wirusowy możesz wykreować reklamę, która dotrze do milionów widzów na świecie.

Video content marketing – rodzaje

Jedną z najciekawszych strategii video content marketingu była seria „Legendy polskie”, za którą stała firma Allegro. Pięć krótkometrażowych filmów w stylu fantasy lub science fiction nawiązywało do najpopularniejszych polskich legend i baśni. Ogromny budżet, czołowi polscy aktorzy, jakość wykonania, humor i operowanie polską tradycją to rzeczy, które przyczyniły się do ogromnego sukcesu „Legend polskich”. Seria w krótkim czasie zyskała pozytywne opinie i miliony wyświetleń, co przełożyło się na wzrost konwersji i świadomości marki Allegro w oczach Polaków.

legendy polskie

Być może na tę chwilę dostępnymi materiałami ciężko nawiązać Ci do tak profesjonalnego dzieła, jednak „Legendy polskie” można potraktować jako przykład prawidłowo wykonanej strategii video content marketingu.

Dobry marketing internetowy w formie video opiera się na kreatywnym pomyśle, bez konieczności przygotowania sześciocyfrowego budżetu. Można wyróżnić kilka rodzajów video content marketingu, które przy niewielkim nakładzie pieniężnym mogą przynosić bardzo korzystne rezultaty. To, która forma będzie najlepsza dla Ciebie i Twojej firmy, zależy od rodzaju prowadzonej działalności i przede wszystkim – odbiorców. Poniżej wymienię 5 różnych sposobów na wykorzystanie video content marketingu w strategii promocyjnej:

 1. Video produktowe – jest najprostszą formą reklamy wykorzystującej video. To nic innego jak prezentacja własnych produktów lub usług. Dzięki wykorzystaniu formy wizualnej możemy lepiej zaprezentować własny produkt lub objaśnić działanie usług klientom. Przeważnie tego typu prezentacje wykorzystuje się na stronach internetowych pod opisem produktu.

Przykład:

 1. Tutorial/poradnik – taki rodzaj video przywodzi na myśl platformę YouTube, ponieważ właśnie tam najczęściej osoby prywatne i firmy publikują tego typu treści. Tutoriale skupiają się przeważnie na rozwiązywaniu problemów widzów i są jednocześnie odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania. Można w ten sposób podzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, a w oczach użytkowników uchodzić za eksperta w danej dziedzinie. Buduje zaufanie i świadomość marki wśród odbiorców.

Przykład:

 1. Video referencje/ Testimoniale – są doskonałą formą promocji marki w sieci, gdyż bardzo dobrze oddziałują na nowego klienta. Video referencje umożliwiają prezentację opinii zadowolonych klientów bezpośrednio nowym odbiorcom. Dzięki tak silnemu przekazowi rośnie nasza autentyczność i szczerość. Szczera opowieść o swojej relacji z danym produktem czy usługą oraz zmianach życiowych, jakie się dzięki nim dokonały, robi na odbiorcach wrażenie. Bardzo często wykorzystuje się również wypowiedzi specjalistów i fachowców, którzy własnym nazwiskiem potwierdzają wysoką jakość produktu lub usługi.

Przykład:

 1. Videoblog/vlog – jest to nowoczesna forma prowadzenia bloga w postaci materiałów video. To szansa na urozmaicenie i udoskonalenie tradycyjnej formy bloga. Przywodzi na myśl kanały na YouTubie, które łączą w sobie wiele aspektów blogowania. Możesz zawsze raz na jakiś czas zastąpić obszerny artykuł oparty głównie na treści – materiałem video, w którym opowiadasz coś na dany temat, dotyczący Twojej branży.

Przykład:

 1. Webinar – to coraz popularniejsza forma wykorzystywania video content marketingu w sieci. Webinar to szkolenie lub transmisja online na dedykowanych w tym celu platformach. Prowadzenie Webinaru pozwala nawiązać bezpośredni kontakt z klientem, dzięki czemu zbudujesz pozycję eksperta w swojej branży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skorzystaj z naszej oferty szkoleń, aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu marketingu internetowego.

Przykład:

 1. Zabawne/emocjonalne filmy – nic tak nie przykuje uwagi odbiorców, jak pełne emocji i humoru materiały reklamowe. Tego typu treści mogą być bardzo krótkie, zachęcające odbiorców do tworzenia własnych treści, dzięki czemu niewielkim kosztem Twoja kampania zyska charakter viralowy.

Przykład:

Video content marketing na Facebooku

Video Content może również odnosić sukcesy w przypadku wykorzystania go na platformie Facebook lub Instagram. Dobra strategia marketingowa może z powodzeniem zostać wzbogacona o publikowanie treści w formie video. Nie od dziś wiadomo, że Facebook konkuruje z Google na polu sprzedażowym, a możliwości tej platformy społecznościowej są zbliżone do tego, co oferuje chociażby YouTube.

Filmy umieszczane na Facebooku (publikowane bezpośrednio na platformie) mają o wiele większe zasięgi niż standardowe posty, zdjęcia czy grafiki. Każda marka, która promuje się w Internecie używa obecnie Facebooka, głównie przez wzgląd na ilość potencjalnych klientów korzystających z tej platformy. Warto stosować video content marketing w tym miejscu, ponieważ to najlepsza metoda do zwiększenia zasięgów i skłonienia użytkowników do udostępniania własnych treści.

Video content marketing – wady i zalety

Zalety:

 • treści w formie video dużo bardziej angażują odbiorcę, niż treści pisane,
 • są w stanie wzbudzić większe emocje,
 • są łatwiejsze w przyswojeniu (czytanie vs. patrzenie)
 • ich rozpowszechnianie jest darmowe i ogólnodostępne (YouTube, Instagram, Facebook),
 • można w nich lepiej zaprezentować własny produkt i usługę,
 • są lepiej zapamiętywane niż treści pisane,
 • są chętniej rozpowszechniane przez użytkowników.

Wady:

 • wymagają większego nakładu finansowego, które obejmuje nie tylko nagranie filmu, ale również późniejszy montaż,
 • są czasochłonne (jeżeli chcemy przygotować dobrej jakości materiał),
 • wymagają zaangażowania większej ilości osób.

Podsumowanie

Video content marketing na polskim rynku istnieje już od dłuższego czasu, jednak wciąż nie wszyscy decydują się na jego zastosowanie. Obecnie tylko większe firmy wdrażają go do swoich strategii marketingowych, co może wiązać się z obawą początkujących przedsiębiorców przed kosztami, związanymi z tworzeniem treści video. Niemniej jednak warto już teraz wykorzystać moc przekazu oferowaną przez materiały video i zyskać skuteczny kanał sprzedaży produktów oraz usług w Internecie. Badania udowadniają, że użytkownik Internetu jest nastawiony na odbiór materiałów video, a teksty zaczynają mieć dla niego mniejsze znaczenie.

Jeżeli chcesz zwiększyć rozpoznawalność marki, a co za tym idzie – ilość wejść na Twoją firmową stronę, warto zainwestować w skuteczny video content marketing. Opracuj kreatywną strategię, opartą na innowacyjności, stwórz nowatorskie treści video i przekonaj się, że to działa! A jeżeli potrzebujesz w tej kwestii pomocy, zapoznaj się z naszą ofertą Content Marketingową, abyśmy wspólnie wypromowali Twój biznes za pomocą materiałów video!