WordPress jest systemem CMS (do zarządzania treścią), który w głównej mierze przeznaczony jest do obsługi blogów. Ze względu na swoją ogromną popularność, liczbę wtyczek czy rozszerzeń oraz charakterem Open Source sprawdzi się zarówno jako silnik do sklepów internetowych e-commerce, jak i prowadzenia bloga.
Pomimo faktu, iż WordPress sam w sobie daje ogromne możliwości optymalizacyjne stron pod kątem SEO, warto zapoznać się z wtyczkami, które w znaczący sposób pomagają nam zadbać o różne aspekty w procesie pozycjonowania stron pod wytyczne wyszukiwarek internetowych. Poniżej przedstawiamy 10 najciekawszych naszym zdaniem pluginów, które pomogą zadbać o wysoką kondycję SEO naszego WordPressa.
1. Yoast SEO
Jedna z najbardziej popularnych wtyczek SEO do WordPressa, która daje nam wiele możliwości optymalizacji strony. Co najważniejsze – wtyczka jest w 100% darmowa. Podstawowa optymalizacja WordPressa powinna zaczynać się od instalacji Yoast SEO. Aktualnie licznik instalacji tego dodatku to ponad 5 milionów!
Za pomocą Yoast SEO można korzystać z następujących opcji:
- skonfigurować tytuły oraz meta description dla wszystkich stron w WordPressie,
- utworzyć oraz zoptymalizować pliki sitemap,
- ustalić sposób tworzenia adresów URL,
- utworzyć nawigację okruszkową (tzw. breadcrumbs) z wbudowanymi danymi strukturalnymi,
- połączyć domenę z profilami social media,
- edytować zawartość pliku .htaccess oraz robots.txt,
- dodać tagi „noindex” lub „nofollow” do konkretnych podstron,
- edycję adresu URL,
- zweryfikować stronę w Google Search Console (Google Webmaster Tools):
Yoast SEO -> Ogólne -> Narzędzia Webmasterów
Dodatkowo można sprawdzić poprawność optymalizacji strony docelowej pod określone słowo kluczowe za pomocą specjalnej ikonki – dla każdej podstrony w serwisie z osobna.
Kokpit wtyczki WordPress SEO by Yoast
Yoast SEO to także intuicyjny i przydatny podgląd dla tagów meta title i meta description. Dostajemy również wskazówkę, czy nasz tytuł i opis jest odpowiednio zoptymalizowany (nie za krótki, nie za długi). Poniżej można także ustawić tag „noindex” lub „nofollow” dla konkretnego wpisu lub strony.
Wtyczka WordPress SEO by Yoast posiada także płatną wersję premium, które umożliwia:
- swobodne zarządzanie przekierowaniami w serwisie,
- optymalizację wewnętrznego linkowania,
- konfigurację modułów przyspieszających renderowanie strony,
- oraz posiada pełne wsparcie suportu.
Ustawienia i możliwości darmowej wtyczki Yoast SEO
Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/
2. All in One SEO Pack
All in One SEO Pack to doskonała alternatywa dla wspomnianego wcześniej Yoast SEO. Wtyczka figuruje na rynku od 2007 roku i niezmiernie pomaga specjalistom SEO w optymalizacjach On-site. Dodatek nie wymaga technicznej wiedzy. Interfejs jest prosty, a próg wejścia zerowy. Wystarczy stosować się do komunikatów i odkrywać kolejne funkcje, które udostępnia wtyczka All in One SEO Pack.
Już same ustawienia domyślne pozwalają na podstawową optymalizacje wewnątrz witryny, jednak należy się zagłębić w detale, aby doszlifować elementy na stronie.
All in One SEO Pack zapewni nam m.in.:
- automatyczne generowanie meta tagów (title, description, itd.) — wersja pro,
- dodawanie tagów noindex, nofollwo, canonicali,
- generowanie sitemap XML,
- połączenie z Google Analytics,
- dodawanie meta tagów w intuicyjny sposób,
- optymalizację i edycję pliku robots.txt,
- edycję pliku .htaccess bez użycia FTP,
- blokowanie „złych botów”,
- dodawanie sitelinków.
Podgląd i ustawienia podstrony w All in One SEO Pack
Automatyczne generowanie meta description i dodawanie fragmentów rozszerzonych wymaga zakupienia płatnej wersji programu.
Mapa strony w All In One SEO Pack:
Zdecydowanie warto przetestować tę wtyczkę, jeśli optymalizujemy witryny oparte o WordPress. All in One SEO Pack jest godnym konkurentem dla Yoast SEO, chociaż popularność tego drugiego nadal jest olbrzymia.
Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/
3. Broken Link Checker
Kolejna wtyczka „must have” do Twojego WordPressa. Plugin ten na bieżąco analizuje wszystkie linki wychodzące i sprawdza, które z nich zwracają status 404 lub 410. Broken Link Checker wskazuje także na anchor text i źródło odnośnika.
W konfiguracji wtyczki można ustawić sprawdzanie linków wedle własnych zapotrzebowań, np.:
- częstotliwość sprawdzania linków w WordPressie,
- konfigurację otrzymywanych powiadomień o niedziałających linkach,
- określenia obszarów strony, które mają być sprawdzane pod kątem niedziałających linków.
Kokpit pluginu Broken Link Checker
Wtyczka działa w tle przez cały czas i skanuje regularnie naszą stronę w poszukiwaniu nieaktywnych lub niedziałających linków.
Największą zaletą wtyczki Broken Links Checker jest umożliwienie szybkiej reakcji po znalezieniu „złego” linka. Wystarczy kliknąć Unlink lub Edit URL, aby zażegnać błąd 404. Możemy również wykonać przekierowanie 301, a wtyczka poinformuje nas o sukcesie naszych działań.
Wadą wtyczki może być spowolnienie naszego WordPressa ze względu na swoją wagę i aktywność w tle. Używanie Broken Link Checkera powinno być podyktowane mocnym hostingiem i dobrze zoptymalizowaną stroną pod kątem prędkości. W przeciwnym wypadku, możemy wyrządzić więcej krzywd, zamiast czerpać korzyści z wtyczki.
Alternatywą może być desktopowy program Screaming Frog lub regularne wyłączanie wtyczki co jakiś czas i uaktywnianie w momencie, gdy chcemy sprawdzić linki.
Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/broken-link-checker/
4. W3 Total Cache
Rewelacyjna wtyczka, która przy prawidłowej konfiguracji przyspiesza działanie naszego WordPressa. Za pomocą tego pluginu możemy skonfigurować:
- cache stron,
- cache wyników zapytań do bazy danych,
- cache obiektów,
- minifikację plików (HTML, zasobów CSS czy JS),
- obsługę CDN,
- cache po stronie przeglądarki.
Niestety, konfiguracja wtyczki jest bardzo rozbudowana i dla mniej doświadczonych użytkowników pluginu może generować więcej szkód niż korzyści.
Część ustawień W3 Total Cache
Przyspieszenie strony wiąże się ze zmniejszeniem czasu ładowania się strony, a to pociąga za sobą więcej zadowolonych użytkowników, którzy nie wychodzą zirytowani długim czasem oczekiwania z witryny. Takie zachowanie powinno mieć swoje odbicie w oczach Google’a, dla którego jest to pozytywny sygnał behawioralny. Poprawna konfiguracja wtyczki poprawi również ocenę prędkości w takich narzędziach, jak: Google Page Speed Insights, GTmetrix lub Pingdom Website Speed Test. Dla początkujących, jest sporo tutoriali, które wyjaśnią, w jaki sposób skonfigurować W3 Total Cache, przy okazji wyjaśniając każdą z opcji.
Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/
5. Internal Link Juicer
Za pomocą pluginu Internal Link Juicer możemy automatycznie rozbudować linkowanie wewnętrzne na swojej stronie internetowej. Wtyczka ta przeszukuje podstrony na naszym WordPressie w poszukiwaniu wybranych przez nas słów kluczowych, a następnie tworzy odnośniki. W panelu konfiguracyjnym wtyczki możemy m.in.:
- ustalić maksymalną liczbę linków wewnętrznych na danej podstronie,
- wykluczyć podstrony, na których nie chcemy umieszczać linków wewnętrznych,
- wybrać słowa kluczowe oraz podstrony na jakie mają być linkowane.
Internal Link Juicer zapewnia pełną kontrolę nad linkowaniem wewnętrznym, anchor tekstami, dywersyfikacją, itp. W ustawieniach możemy dowolnie skonfigurować narzędzie według swoich potrzeb.
Wtyczka jest darmowa.
Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/seo-internal-links/
6. Schema – All In One Schema Rich Snippets
Wtyczka, która umożliwia dodanie dodatkowych informacji w Search Engine Results Page (SERP), m.in.: gwiazdki, obrazki, ceny, itp.
Schema – All In One Schema Rich Snippets obsługuje mikrodane dla:
- produktów,
- wydarzeń,
- przepisów,
- video,
- artykułów,
- wiele więcej!
Wtyczkę bardzo łatwo zaimplementować. Wyniki rozszerzone w Google to przede wszystkim atrakcyjny wygląd, który zwiększa CTR (Click Through Rate), tym samym, pomaga nam w pozycjonowaniu. Schema – All In One Schema Rich Snippets pomaga również wyświetlać Facebookowi odpowiednie informacje, kiedy użytkownik udostępnia naszą stronę.
Przyjemny panel wtyczki gwarantuje prostą i intuicyjną obsługę.
Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/all-in-one-schemaorg-rich-snippets/
7. WP Smush
Wtyczka, która ma za zadanie bezstratną redukcję rozmiarów plików graficznych, które umieszczone są na WordPressie. Dodatkowo WP Smush automatycznie kompresuje pliki podczas publikowania ich na stronie. Do zalet pluginu należą m.in.:
- przyspieszenie strony poprzez bezstratną optymalizację zdjęć,
- darmowa wersja,
- lazy load obrazków (zdjęcie doładowywane dopiero w momencie przeskrollowania),
- zmniejszanie dużych obrazków (wersja pro),
- znajdywanie zdjęć, które ładują się zbyt długo,
- obsługę wszystkich formatów graficznych, np. PNG, JPEG, GIF,
- konwertowanie do formatu WebP (wersja pro).
Kokpit wtyczki WP Smush
Podstawowa wersja jest w pełni darmowa, bez żadnych kruczków. Wersja Pro to m.in.: optymalizacja obrazów do 32MB, tworzenie backupów oryginalnych zdjęć czy automatyczne przeskalowywanie plików graficznych.
Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-smushit/
8. A3 Lazy Load
Prosta wtyczka umożliwiająca „leniwe” ładowanie się obrazów na stronie. Cały trick polega na załadowaniu się contentu dopiero po przescrollowaniu się do danego miejsca na stronie internetowej. Taki zabieg oszczędza sporo danych, które nie muszą być ładowane po odświeżeniu strony. Dzięki temu znacznie zwiększamy prędkość witryny, co jest jednym z ważniejszych czynników rankingowych.
Instalacja jest banalna. Wystarczy znaleźć wtyczkę w panelu WordPressa, zainstalować, aktywować i cieszyć się nową funkcjonalnością. A3 Lazy Load pozwala na wybranie podstron, na których leniwe ładowanie się ma być wyłączone. To samo tyczy się konkretnych typów obrazów, np. wszystkie pliki PNG lub Thumbnails (miniaturki).
Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/a3-lazy-load/
9. Redirection
Kolejna wtyczka to Redirection. Jej zadaniem jest tworzenie i obsługa przekierowań typu 301. Jeśli nie jesteśmy początkującymi specjalistami SEO, z pewnością swobodnie poruszamy się po pliku .htaccess i będziemy w stanie sami wdrożyć redirecty, jednak pozycja wydaje się szczególnie przydatna dla laików.
Schludne, graficzne przedstawienie przekierowań zapewni pełną kontrolę nad adresami URL wewnątrz witryny opartej o WordPressa. Wtyczka jest darmowa.
Po ustaleniu kolejnych przekierowań, dobrym pomysłem będzie upewnienie się, że nasze 301 działają zgodnie z naszą wizją (https://httpstatus.io/):
Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/redirection/
10. Really Simple SSL
Posiadanie protokołu HTTPS to podstawa dla każdej strony internetowej, której zależy na bezpieczeństwie i pozycjonowaniu. Od 2019 jest oficjalnym czynnikiem rankingowym, a poza tym wpływa pozytywnie na doświadczenia użytkowników, którzy częściej dokonują konwersji i darzą takie witryny większym zaufaniem.
Jeśli nasza strona jest stosunkowo mała, możemy zaopatrzyć się w darmowy certyfikat SSL — Let’s Encrypt. Oprócz wdrożenia certyfikatu, musimy jeszcze zadbać o niezbędne przekierowania na nowy adres strony z przedrostkiem: https.
Really Simple SSL robi to za nas, a w dodatku poprawia takie aspekty jak mixed content, czyli zmieszaną obecność protokołu http z https.
Wskazówka: Jeśli posiadamy certyfikat SSL, ale zmagamy się z mixed content, często pomaga ustawienie httpsa w ustawieniach WordPressa:
Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/really-simple-ssl/
Podsumowanie
WordPress posiada nieskończoną listę wtyczek, które wspomogą SEO na naszej stronie. Warto jednak wybierać tylko te najlepsze i tylko te, które naprawdę potrzebujemy. Należy pamiętać, że każda wtyczka „coś” dodaje na naszej stronie, a więc ją spowalnia i implementuje kolejne linijki kodu (często zupełnie niepotrzebne). Wtyczki, które przedstawiliśmy, to naszym zdaniem najciekawsze propozycje, znacznie wpływające na pracę specjalisty SEO.
Jakie są Wasze ulubione wtyczki wspomagające pracę pozycjonera w WordPressie? Dajcie znać w komentarzach!