Dołącz do naszego zespołu - sprawdź kogo szukamy REKRUTACJA

Wyszukiwanie obrazem w Google – jak korzystać z tego narzędzia?

Wyszukiwanie obrazem
Redakcja 4 maja 2021

Wyszukiwanie obrazem w Google to opcja, która może być przydatna nie tylko dla osób zawodowo związanych z branżą marketingu internetowego. To także świetnie narzędzie dla fotografów, twórców internetowych czy grafików, którzy mogą w skuteczny sposób sprawdzić, czy nie są okradani ze swojej twórczości.

Jednak wyszukiwanie obrazem w Google może przydać się każdemu użytkownikowi. Dzięki tej opcji znajdziesz na przykład w Internecie przedmiot, który chcesz kupić. Wystarczy, że zrobisz mu zdjęcie, a w wynikach wyszukiwania zobaczysz podobne wizualnie obrazy produktów. Wyszukiwanie obrazem to opcja, która może przydać się każdemu, dlatego poniżej znajdziesz instrukcje, jak prawidłowo posługiwać się tym narzędziem.

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika – krok po kroku

Dla większości użytkowników Google Grafika kojarzy się jedyne z wyszukiwarką obrazów, dzięki której z użyciem wpisanej frazy można uzyskać pasujące zdjęcia, screenshoty czy grafiki. Jednak wyszukiwanie obrazem to opcja, która daje nam jeszcze więcej możliwości. Można z niej skorzystać na kilka sposobów, które zostały opisane poniżej.

4 sposoby na wyszukiwanie obrazem w Google Grafika

  • „Szukaj obrazu w Google”

"Szukaj obrazu w Google"

Pierwszy sposób na wyszukiwanie grafiki jest niestety dostępny tylko dla użytkowników korzystających z Google Chrome. Wystarczy, że będąc na stronie www, klikniesz prawym przyciskiem myszy na wybraną grafikę i wybierzesz opcję „szukaj obrazu w Google”. Po kliknięciu zostaniesz przeniesiony do wyników wyszukiwania.

  • Przeciągnij i upuść

Przeciągnij i upuść

Wystarczy, że wybraną grafikę przeciągniesz na stronę Google Grafika i upuścisz w polu wyszukiwania. Google przekieruje Cię na stronę z wynikami, gdzie zostało użyte wybrane przez Ciebie zdjęcie czy grafika. Jeżeli byłaby to grafika produktu konkretnej firmy, wysoko w wynikach wyszukiwania powinna pojawić się strona danego producenta.

  • Dodaj zdjęcie do wyszukiwarki

Dodaj zdjęcie do wyszukiwarki

Kolejna opcja to możliwość dodania do wyszukiwarki grafiki, która jest zapisana na Twoim komputerze. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Google Grafika, a następnie klikniesz ikonę aparatu. Teraz musisz wybrać komendę „prześlij obraz” i gotowe!

  • Wyszukaj z użyciem adresu URL obrazu

Wyszukiwanie adresem URL

Ostatnią, czwartą opcją, jest wyszukiwanie z użyciem adresu URL. Wystarczy, że skopiujesz adres URL obrazu i wkleisz go w pole wyszukiwania Google Grafika, tak jak pokazano poniżej. Zastanawiasz się, jak skopiować adres obrazka? Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy w wybraną grafikę i wybierzesz opcję „kopiuj adres linku”.

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika – wyniki wyszukiwania

Wiesz już, w jaki sposób możesz wyszukiwać obrazem w Google Grafika. Teraz warto dowiedzieć się, jak wyglądają wyniki wyszukiwania. Niezależnie od tego, której opcji użyjesz, wyniki wyszukiwania będą podobne. Pojawią się tam linki do stron www, na których znajdziesz szukane przez Ciebie zdjęcie oraz propozycje podobnych grafik. Google podpowiada również słowo kluczowe, które jest najbardziej powiązane z przesłanym plikiem.

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika – na co musisz uważać?

Wyszukiwanie obrazem w Google może przydać Ci się na przykład wtedy, gdy chcesz umieścić na swojej stronie obraz podobny do tego, który widziałeś na innej witrynie. W takim przypadku musisz dokładnie sprawdzić, skąd pochodzi zdjęcie oraz czy masz prawo do jego publikacji. Jeżeli chcesz, aby wyświetliły Ci się wyłącznie zdjęcia, które mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych, musisz skorzystać z filtra i tam zaznaczyć jedną z opcji: grafiki do darmowego użytkowania lub udostępniania, grafiki do użytku, udostępniania lub modyfikowania, grafiki do użytku komercyjnego.

Pamiętaj, że przy wyszukiwaniu odpowiedniej grafiki ważne, aby wziąć pod uwagę także jej rozmiar oraz rozdzielczość. Jeżeli chcesz umieścić wybraną grafikę na swojej stronie internetowej, zadbaj o jej odpowiednią optymalizację. Zazwyczaj nazwy grafik ściągniętych z Google to ciąg liter czy liczb, które nie wpłyną pozytywnie na pozycjonowanie strony. Nazwa grafiki powinna zawierać frazę kluczową, która będzie związana z tym, co przedstawia grafika. Pamiętaj również o oddzieleniu wyrazów przy użyciu myślników.

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika – podsumowanie

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika jest opcją, która może przydać się każdemu użytkownikowi. Możesz bez problemu znaleźć podobne grafiki do tej, która akurat Cię interesuje lub sprawdzić, czy dane zdjęcie jest obecne również na innych stronach internetowych. Jeżeli szukasz grafiki do użytku komercyjnego, skorzystaj z filtrów, dzięki którym w wynikach wyszukiwania znajdą się jedynie takie pliki, które możesz bez problemu wykorzystać na swojej stronie internetowej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym jest influencer marketing lub jak założyć fanpage na Facebooku – zapoznaj się również z innymi wpisami na naszym blogu!