Dołącz do naszego zespołu - sprawdź kogo szukamy REKRUTACJA

Jak zrobić audyt SEO samemu?

Dawid 19 lutego 2024

Poszukiwanie skutecznych sposobów poprawy widoczności swojej strony w wynikach wyszukiwania jest nieodłącznym elementem podniesienia pozycji marki wśród konsumentów. Zastanawiasz się, jak samodzielnie przeprowadzić audyt SEO krok po kroku, aby zidentyfikować słabe punkty i maksymalizować potencjał swojej witryny? W tej praktycznej analizie dowiesz się, jak zrobić audyt strony, wykorzystując dostępne narzędzia i strategie, aby osiągnąć lepsze pozycje w wyszukiwarkach i zwiększyć ruch na stronie internetowej.

Spis treści:

Jakie narzędzia potrzebne są do przeprowadzenia audytu?

Aby przeprowadzić skuteczny audyt SEO krok po kroku, niezbędne są odpowiednie narzędzia, które umożliwią dogłębną analizę witryny. Podstawowymi aplikacjami są Screaming Frog, Sitebulb, Ahrefs, Majestic oraz Semrush. Bez nich audyt SEO byłby praktycznie niemożliwy. Konieczne będzie także posiadanie dostępu do Google Search Console oraz Google Analytics, które są darmowymi narzędziami analitycznymi oferowanymi przez Google.

W przypadku Google Search Console oraz Google Analytics istotne jest zweryfikowanie czy:

  • kod śledzenia tych narzędzi jest obecny na każdej podstronie serwisu,
  • włączone jest śledzenie zdarzeń oraz celów pozwalających na precyzyjne monitorowanie zachowań użytkowników,
  • zablokowane są statystyki z wewnętrznych adresów IP, w celu uniknięcia przekłamywania danych,

Jak sprawdzić indeksacje serwisu?

Pierwszym krokiem audytu SEO pozycjonowania może być sprawdzenie widoczności serwisu w wyszukiwarce. W tym celu wykorzystaj polecenie „site”. Aby sprawdzić poziom zaindeksowania witryny w wyszukiwarce Google, możesz wykorzystać panel statystyk indeksowania w Google Search Console lub wpisać polecenie site:domena.pl bezpośrednio w wyszukiwarkę Google (gdzie domena.pl to nazwa Twojej domeny).

To pozwoli na szybkie sprawdzenie, czy wyszukiwarka zindeksowała witrynę i w jakim stopniu to zrobiła. Kolejnym krokiem jest analiza liczby stron zwróconych przez to polecenie oraz porównanie tych danych z wynikami w Google Search Console lub listą możliwych do zaindeksowania podstron po przeprowadzeniu crawlu w narzędziu Screaming Frog. Dodatkowo możesz sprawdzić, czy na frazy brandowe Twoja domena wyświetla się na pierwszych wynikach. To może świadczyć o pierwszych poważnych błędach występujących na Twojej stronie internetowej.

Skoncentruj się także na wynikach wyszukiwania dla wersji mobilnej, biorąc pod uwagę rosnące znaczenie mobilności w kontekście SEO. Weryfikacja cache kilku podstron w wyszukiwarce także może dostarczyć cennych informacji na temat indeksacji. Można jej dokonać w ten sam sposób, co weryfikacji site, jednak w tym przypadku przydatne będzie polecenie cache:nazwadomeny.pl.

Optymalizacja on-site

Optymalizacja strony internetowej to kluczowy aspekt skutecznej strategii SEO. Podczas analizy witryny należy skupić się na elementach mających wpływ na jej indeksację oraz atrakcyjność dla użytkowników. Zamiast kierować się etapami, warto spojrzeć na proces jako na całość, koncentrując się na zrozumieniu i poprawie różnych aspektów. Pierwszym krokiem jest ocena optymalizacji tytułów stron (TITLE). Warto sprawdzić, czy są one dostosowane do słów kluczowych i jednocześnie przyciągają uwagę odwiedzających. Następnie należy zadbać o atrakcyjność opisów stron, aby skłonić użytkowników do kliknięcia i zapewnienia zgodności z treścią.

Kolejnym istotnym punktem jest kompleksowa analiza treści. Na stronie powinien znaleźć się opisujący ją content (z j. ang. treść), w którym znajdą się wszystkie najważniejsze i opisujące produkt/usługę słowa kluczowe, dopasowane pod intencję użytkowników. Ważne jest również umieszczenie słowa kluczowego w nagłówku H1, co ułatwia wyszukiwarkom zrozumienie tematyki strony. Nie zapominajmy o optymalizacji obrazków poprzez dodanie odpowiedniego tekstu alternatywnego (ALT) oraz dbałość o odpowiedni, niezbyt duży rozmiar, co wpływa na szybkość ładowania. To istotne dla zwiększenia szybkości działania strony, co przekłada się na lepsze  jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Nie pomijajmy także dopasowania adresów strony. Krótkie, zrozumiałe adresy zawierające słowa kluczowe mogą znacznie ułatwić indeksację strony.

Dokładna analiza tych wszystkich elementów pozwala na skuteczną optymalizację on-site, co z kolei przyczynia się do lepszego pozycjonowania witryny w wynikach wyszukiwania. Realizując te działania krok po kroku, zgodnie z zasadami SEO, możemy zauważyć znaczący wzrost widoczności i ruchu organicznego na naszej stronie internetowej.

Treść serwisu internetowego

Wartościowa treść na serwisie jest niezwykle istotna dla skutecznego pozycjonowania, dlatego nie obejdzie się bez jej optymalizacji. Zweryfikuj stronę główną, kategorie, podkategorie oraz strony z usługami pod kątem treści i słów kluczowych.

Ważne! Upewnij się, że słowa kluczowe i treści dostosowane są do Twojej branży, oferowanych przez Ciebie usług oraz intencji użytkowników wyszukujących określone frazy.

Unikaj jednak sytuacji, w której dochodzi do kanibalizacji słów kluczowych. Taka sytuacja najczęściej się pojawia, kiedy w zapytaniach użytkownika w wyszukiwarce, na to samo słowo kluczowe pojawiają się co najmniej dwa adresy URL tej samej domeny. Powodem takiej sytuacji jest zbliżona optymalizacja dwóch lub więcej podstron pod tą samą grupę słów kluczowych. Prowadzi to do problemów związanych z rozpoznaniem przez wyszukiwarkę, który adres w większym stopniu spełni oczekiwania odbiorcy, a to finalnie prowadzi do niższych pozycji dla danych grup słów kluczowych.

Wszystkie teksty na stronie powinny być odpowiednio sformatowane, zawierać akapity, nagłówki Hx, wytłuszczenia itd., co ułatwia czytelnikom odnajdywanie i przyswajanie informacji i często powoduje, że spędzają oni więcej czasu na stronie, a to jest pozytywnie oceniane przez wyszukiwarki. Ważne jest również unikanie duplikacji treści. W przypadku wystąpienia powielonych tekstów konieczna jest zmiana. Zadbaj o to, aby były one jak najbardziej unikalne. Sprawdź, czy każdy produkt/usługa ma swój własny adres URL oraz poszukaj zduplikowanej treści zarówno na serwisie, jak i poza nim. Zweryfikuj także, czy certyfikat SSL został prawidłowo wdrożony, co jest istotne dla bezpieczeństwa użytkowników oraz oceny przez wyszukiwarki.

Indeksacja i dostępność witryny

Podczas audytu SEO istotne jest zwrócenie uwagi na kluczowe elementy wpływające na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania oraz alokację budżetu przeszukiwania (crawl budget). Zacznij od sprawdzenia, czy masz plik robots.txt i czy jest on odpowiednio skonfigurowany. Ten plik pozwala kontrolować, które części Twojej strony są dostępne dla robotów wyszukiwarek, a które nie. To jak obracasz tym plikiem, może mieć duży wpływ na to, jak Twoja strona jest indeksowana. Następnie, zerknij na swoją stronę oczami Google’a poprzez narzędzie Google Search Console. To pomoże Ci zobaczyć, jak Twoja strona jest renderowana i indeksowana przez Google, co z kolei może rzucić światło na ewentualne problemy.

Sprawdź, czy na Twojej stronie nie ma błędów typu 4xx i 5xx. Takie błędy mogą negatywnie wpływać na indeksację oraz doświadczenie użytkowników, co w rezultacie może obniżyć pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Upewnij się też, że wszystkie wewnętrzne odnośniki, na które chcesz „puścić” roboty wyszukiwarek internetowych nie zwracają kodu 30x. Warto również upewnić się, że mapa XML Twojej strony jest poprawnie umieszczona w pliku robots.txt i jest dostępna dla robotów wyszukiwarek. Dzięki temu ułatwisz wyszukiwarkom indeksację zawartości Twojej strony. Nie zapomnij dodać mapy XML do narzędzi Google lub innego dostępnego narzędzia dla wyszukiwarek. To może znacznie ułatwić proces indeksacji i monitorowanie stanu indeksacji Twojej strony. Pamiętaj również, żeby nie indeksować stron związanych z reklamami, LP, stronami z niskiej jakości contentem, gdyż może to negatywnie wpłynąć na doświadczenie użytkownika oraz jakość indeksacji.

Zadbane elementy związane z indeksacją i dostępnością Twojej strony mogą skutecznie przyczynić się do optymalizacji pod kątem SEO oraz poprawy jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że działając zgodnie z zasadami audytu SEO, krok po kroku, zyskujesz możliwość zoptymalizowania indeksacji Twojej strony oraz zwiększenia jej atrakcyjności dla wyszukiwarek i użytkowników.

Parametry wewnątrz serwisu związane z architekturą

Audyt SEO krok po kroku to nieodłączny element całej strategii pozycjonowania. Budowa strony internetowej ma ogromne znaczenie dla skuteczności działań SEO. Ważne jest, aby świadomie projektować strukturę pionową, czyli wszystko to, co znajduje się na witrynie — strona główna, kategorie i podkategorie, oraz konkretne produkty czy usługi. Nie mniej istotna jest struktura pozioma, obejmująca linkowanie wewnętrzne pomiędzy różnymi elementami strony, takimi jak produkty, kategorie czy wpisy blogowe. Warto również zapewnić linkowanie ze stron kategorii do innych stron kategorii oraz wykorzystać linkowanie śródtekstowe, oraz linkowanie ze stopki. Im więcej wewnętrznych odnośników ma dana podstrona w obrębie domeny, tym jaśniejszy sygnał dla Google, że jest ona istotna.

Wskazówka – nie zapomnij sprawdzić, czy istnieją linki wewnętrzne generujące kody 30x, 4xx, 5xx. Jeśli tak – postaraj się wykluczyć wszystkie błędy. Zweryfikujesz to za pomocą narzędzia Screaming Frog.

Jakie problemy techniczne mogą wystąpić na stronie?

Podczas analizy problemów technicznych na stronie, istotne jest skoncentrowanie uwagi na kilku kluczowych obszarach. Przede wszystkim, należy dokładnie zweryfikować przekierowania 301 w linkach wewnętrznych, ponieważ nieprawidłowe ustawienia mogą prowadzić do utraty możliwości pełnego indeksowania serwisu. Kolejnym istotnym aspektem jest sprawdzenie, czy strona występuje w różnych wersjach, takich jak bez www, z www, z index.html i bez co może prowadzić do podwójnego indeksowania treści przez wyszukiwarki, generując przy tym duży problem z duplikacją treści. Następnie, konieczne jest przejrzenie przekierowań 302, 307, http refresh oraz przekierowań JavaScript i ich ewentualne zastąpienie przekierowaniami 301, co pozwoli uniknąć problemów z indeksowaniem oraz poprawi wydajność strony.

Warto również zwrócić uwagę na sytuacje, gdy występuje kilka przekierowań pod rząd co może prowadzić do utraty link equity oraz obciążenia serwera. Unikanie łańcuchów przekierowań typu adresA->adresB->adresC->adresD jest kluczowe, ponieważ wyszukiwarki mogą się zgubić, a także może to negatywnie wpływać na wydajność strony. Warto również sprawdzić ewentualne błędy w panelu Google Search Console oraz upewnić się, że wdrożenie parametru canonical zostało wykonane poprawnie i obejmuje cały serwis, co pozwoli uniknąć problemów z duplikowaniem treści i utratą wartości SEO.

Prędkość witryny – jaki ma wpływ na SEO?

Przy analizie prędkości witryny istotne są kilka kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest prędkość ładowania serwisu, ponieważ im dłużej trwa ten proces, tym większe ryzyko utraty użytkowników. Warto przeprowadzić audyt SEO krok po kroku, aby zidentyfikować potencjalne problemy.

Skąd o tym wiemy? A no z tego, że człowiek to bardzo niecierpliwa istota, która chciałaby wszystko załatwić szybko i mieć to z głowy. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że jeśli czas ładowania strony przekracza 2 sekundy, to:

  1. użytkownicy nie będą chcieli na niej spędzić więcej czasu (chyba że bardzo im zależy na produkcie/usłudze właśnie od Was, jednak to zdarza się rzadko),
  2. należy podjąć działania naprawcze.

Jak zrobić audyt SEO w zakresie ładowania strony? Po pierwsze, warto włączyć kompresję, co znacząco zmniejsza rozmiar plików i przyspiesza transfer danych. Następnie, należy skorzystać z możliwości cache’owania, co pozwala na szybsze wczytywanie stron już odwiedzonych przez użytkowników. Kolejnym istotnym elementem jest optymalizacja obrazków, które mogą znacząco obciążać czas ładowania. Ważne jest także zminimalizowanie CSS, JS oraz HTML, aby ograniczyć ilość danych przesyłanych do przeglądarki. W ramach audytu SEO pozycjonowanie jest kluczowe, dlatego należy również zwrócić uwagę na jakość kodu i jego efektywne wykorzystanie. Warto także rozważyć zmianę hostingu na szybszy, np. VPS, ponieważ dzięki temu można osiągnąć lepsze wyniki prędkości ładowania. Podsumowując, aby poprawić prędkość witryny, warto przeprowadzić audyt SEO i podjąć odpowiednie działania, takie jak optymalizacja obrazków czy minimalizacja plików CSS, JS oraz HTML.

Jak zrobić Audyt SEO samemu? Krótkie podsumowanie

Jak samodzielnie przeprowadzić audyt SEO? To pytanie nurtuje wielu, ale odpowiedź nie jest prosta. Powyższy artykuł nie jest kompleksowym przewodnikiem jak samemu przygotować Audyt SEO.  Audytowanie swojej strony internetowej wymaga uwzględnienia wielu czynników, które mogą wpłynąć na jej widoczność w wyszukiwarkach. Każda strona jest inna, więc podejście do audytu SEO musi być indywidualne. Chociaż istnieją darmowe generatory audytów SEO, nie zapewniają one pełnego obrazu sytuacji. Próba samodzielnego przeprowadzenia audytu może skończyć się gorzej niż lepiej, jeśli brakuje nam wiedzy i doświadczenia w dziedzinie SEO. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów SEO, którzy znają się na rzeczy i mogą zapewnić kompleksowe wsparcie.