Dołącz do naszego zespołu - sprawdź kogo szukamy REKRUTACJA

12 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych

12 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych
Redakcja 29 kwietnia 2020

Wyszukiwarki internetowe są niezbędnym narzędziem do swobodnego i użytecznego korzystania z zasobów sieci. Na przestrzeni lat powstało wiele platform, które umożliwiają przeszukiwanie Internetu, dostarczając jak najtrafniejsze wyniki dla użytkownika. Aktualnie wyszukiwarki udostępniają znacznie więcej możliwości, a z artykułu dowiesz się, które z nich zasługują na najwięcej uwagi. Zapraszam do przeczytania wpisu, w którym przedstawiam listę 12 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych. Nie tylko obiektywnie. Po przeczytaniu — zapraszam do dyskusji!

Spis treści:

Lista TOP 12 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych – w Polsce i za granicą

1. Google

Google logo

Niekwestionowany lider wśród wyszukiwarek internetowych na Świecie (91.98% udziałów w rynku według gs.statcounter.com). Google powstało w 1996 za sprawą Sergey’a Brina i Larry’ego Page’a.

Dwóch partnerów oferowało sprzedaż wyszukiwarki w 1999, internetowej firmie Excite za $750 000. Oferta została odrzucona. Aktualnie, Google jest warte jest ok. 750 miliardów dolarów.

Wyszukiwarka sukcesywnie ulepsza swój algorytm, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, aby konsekwentnie zapewnić najlepiej dopasowane rezultaty dla użytkowników.

Google udostępnia morze funkcjonalności, a przykładowe z nich to:

 • Google Moja Firma,
 • poczta Gmail,
 • Google Chrome
 • Google Maps,
 • Google Search Console,
 • Google Analytics,
 • wyszukiwanie głosowe,
 • wyszukiwanie obrazem,
 • fragmenty rozszerzone, które błyskawicznie odpowiadają na zapytanie użytkownika.

Wiele osób nie wyobraża sobie korzystania z innej wyszukiwarki internetowej. Tempo, w jakim rozwija się ten gigant z Kalifornii nie pozostawia wątpliwości, że numer jeden jest zarezerwowany permanentnie. Z racji popularności, w Polsce, jak i na Świecie najczęściej wykonuje się pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google.

W jednym z artykułów piszę o tym jak zacząć pozycjonowanie stron. Polecam lekturę dla zainteresowanych.

2. Bing

Bing

To przeglądarka, którą stworzył team Microsoftu. Powstała dosyć późno, ponieważ dopiero w 2009 roku. Jest to domyślna wyszukiwarka w przeglądarkach firmy Microsoft, czyli Edge. Stale rozwijana, jednak pomimo wysiłków inżynierów, wydaje się wręcz niemożliwe, aby przekonać użytkowników Google do zmiany wyszukiwarki.

Na świecie zajmuje drugie miejsce (2.55%), daleko, daleko za Google (91.98%), jadąc w peletonie z Yahoo! (1.66%), Baidu (1.44%) i wyszukiwarką Yandex (0.52%).

Bing proponuje takie usługi, jak:

 • wyszukiwanie obrazków,
 • wyszukiwanie filmów,
 • mapy,
 • usługę Places, o której warto pomyśleć w kontekście dodania tam swojej firmy (w formie przypomina Google Moja Firma).

Zobacz jak wykonujemy pozycjonowanie w Bing!

3. Yahoo!

Yahoo!

Jeden z najpopularniejszych dostawców poczty e-mail. Trzecie miejsce należy do kolejnej kalifornijskiej firmy, której siedziba znajduje się w Sunnyvale. Yahoo.com znajduje się na 11. miejscu w kategorii najczęściej odwiedzanych stron internetowych (według rankingu Alexa). Interfejs wyszukiwarki jest prosty, choć nieco przestarzały. Yahoo oferuje takie usługi, jak:

 • Yahoo Finance,
 • Yahoo mail,
 • Yahoo answers.

Wyszukiwarka Yahoo posiada bogaty katalog stron internetowych, jednak wyniki nie są tak często odświeżane. Wadą Yahoo! jest również problematyczne rozróżnienie reklam płatnych w porównaniu do wyników organicznych (darmowych).

Sprawdź: Pozycjonowanie w Yahoo

4. Baidu

Baidu logo

Wyszukiwarka internetowa, która dostępna jest wyłącznie w języku chińskim. Została utworzona w 2000 roku i jest najbardziej dominującą wyszukiwarką w Chinach (72.73%). Co ciekawe, w Chinach na drugim miejscu jest Sogou (14.89%), a następne miejsca zajmują Shenma (4.45%), Haosou (3.77%), Bing (2.04%) i dopiero Google (2.02%). Baidu swoim użytkownikom zapewnia wyszukiwanie standardowe, wyszukiwanie obrazem, audio, a także: mapy, newsy, usługi chmury.

Według Wikipedii Baidu obsługuje miliard zapytań miesięcznie.

5. Yandex

Yandex

Jeszcze w lipcu 2019 roku była to najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa w Rosji. Aktualnie minimalnie przegrywa z Google:

 • Google: 52.91%
 • Yandex: 44.09%

https://gs.statcounter.com/ (dane z marca 2020)

Wyszukiwarka Yandex powstała w 1997 roku i poza Rosją posiada sporą część użytkowników w takich krajach, jak: Ukraina, Turcja, Kazachstan czy Białoruś.

Usługi, które zapewnia wyszukiwarka, to m.in.:

 • Yandex Maps,
 • Yandex Music,
 • Yandex Money,
 • tłumacz online.

W Polsce wykorzystywany jest system o podobnym działaniu jak Google Analytics, który udostępnia wyszukiwarka — Yandex Metrica. Jest darmowy i pozwala i między innymi na pomiar ruchu, zachowania czy ustawianie celów marketingowych.

Jako agencja SEO zapewniamy skuteczne pozycjonowanie w Yandex!

6. AOL

AOL

Początki AOL datuje się na 1983 rok, kiedy zaczynali jako Control Video Corporation. Następnie przekształcili się w America Online w 1991, a od 2009 znani są jako AOL Inc.

AOL to globalna firma medialna z siedzibą w Nowym Jorku. Wykupiona w 2015 przez Verizon Communication za 4,4 miliarda dolarów.

Firma świadczy również usługi reklamowe:

 • AOL Advertising,
 • AOL mail,
 • AOL Platform.

AOL swój prime-time przeżywał w latach 90, kiedy dostarczali usługi internetowe, własną wyszukiwarkę i oprogramowanie modemu.

Aktualnie wyszukiwarka nie dorównuje najlepszym graczom na rynku, a interfejs sprawia, że nie jest to optymalne rozwiązanie do przeszukiwania Internetu.

7. DuckDuckGo

DuckDuckGo

DuckDuckGo wyróżnia się na rynku wyszukiwarek internetowych podejściem do polityki prywatności. Wyraźnie komunikują, że nie gromadzą oraz nie udostępniają żadnych informacji o swoich użytkownikach. Tak więc korzystanie z DuckDuckGo zapewnia pełną prywatność, bez śledzenia i reklam personalizowanych.

Wyszukiwarka jest oficjalnym partnerem Yahoo, Bing i Yummly. Powstała w 2008 roku w Kalifornii, a założycielem jest Gabriel Weinberg. Interfejs tej wyszukiwarki jest przyjazny i minimalistyczny.

DuckDuckGo informacje osobiste

8. WolframAlpha

WolframAlpha

WolframAlpha to wyszukiwarka wiedzy, która nie podaje listy dokumentów czy stron internetowych jako wyników wyszukiwania.

Rezultaty oparte są na faktach i danych dotyczących zapytania. Ich misją jest sprawienie, aby cała systematyczna wiedza była obliczalna i powszechnie dostępna. WolframAlpha zostało założone w 2009 roku, posiadają również wersję Pro wyszukiwarki dla studentów i nauczycieli.

Jako kompendium wiedzy weryfikują niezliczone ilości informacji i dbają o jak najlepszy dostęp dla świata nauki.

9. Ask

Ask

Ask.com światło dzienne ujrzało w 1995 roku. Początkowa nazwa wyszukiwarki brzmiała: Ask Jeeves. Koncepcja opierała się na prostym formacie pytanie-odpowiedź. Odpowiedzi  zazwyczaj były udzielane przez innych użytkowników lub zostały wyświetlone w formie ankiety.

Ask posiada również standardową funkcjonalność wyszukiwania, jednak jakość pozostawia wiele do życzenia w porównaniu do Google, Bing czy Yahoo.

10. Seznam.cz

Seznam logo

Spopularyzowany u naszych sąsiadów – Czechów. Przez długi okres była to u nich wyszukiwarka numer jeden, jednak aktualnie Google przejęła rynek również tam. Na ten moment zaledwie 11,05% udziałów należy do Seznam, podczas gdy Google może pochwalić się wynikiem na poziomie 84,62%. Seznam powstało w Pradze w 1996, a założycielem jest Ivo Lukačovič.

NA początku była to prosta wyszukiwarka i katalog online. W 2001 roku Seznam opracował kilka ulepszeń, takich jak:

 • wiadomości finansowe,
 • newsy społeczne i polityczne,
 • programy telewizyjne,
 • słowniki,
 • mapy,
 • prognozy pogody.

Obecnie Seznam prowadzi ponad 15 różnych usług internetowych i powiązanych marek. Ich strona internetowa wydaje się archaiczna, choć jednocześnie budzi pewną sympatię.

Seznam wyszukiwarka

11. Archive.org

Internet Archive

To prawdopodobnie najlepsze dostępne archiwum Internetu. Można przekonać się jak wyglądały pierwsze strony internetowe oglądając zapisane screenshoty z wyszukiwanej domeny. W kontekście SEO bardzo przydatne może okazać się sprawdzenie i zweryfikowanie contentu na analizowanej witrynie na przestrzeni lat.

Wayback Machine to wyszukiwarka, która przeszukuje ogromne zbiory materiałów, w tym miliony darmowych książek, filmów, muzyki czy oprogramowania. Jest to obszerna biblioteka internetowa, w której można uzyskać dostęp do wszystkiego, co tylko można sobie wyobrazić.

Wayback Machine

12. Ecosia

Ecosia to najbardziej unikalna ze wszystkich wymienionych wyszukiwarek. Ecosia to neutralna pod względem emisji Co2 wyszukiwarka alternatywna. Przy każdym wyszukiwaniu (obsługiwanym przez Bing) generowane przychody wykorzystywane są w formie sadzenia drzew. Średnio potrzeba około 45 wyszukiwań, aby powstało jedno drzewo.

Ecosia wyszukiwarka

Podsumowanie

Google jest zdecydowanie najbardziej popularną i rozwiniętą wyszukiwarką w Internecie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Multum rozwiązań, narzędzi i interfejs zapewnia pozycję lidera od wielu lat. Poza gigantem mamy szeroki wybór równie ciekawych wyszukiwarek, jak Bing, Yahoo, Yandex, Baidu czy Seznam.

Każda z nich cechuje się trochę innym podejściem do magazynowania i przedstawiania wyników, jednak znajdują swoich użytkowników ze względu na preferencje językowe lub odpowiedni interfejs.

Na tle wyszukiwarek wyróżnia się zdecydowanie DuckDuckGo, która oficjalnie komunikuje o anonimowości i nie zbiera danych użytkowników. Zaskakuje również nowoczesnym wyglądem i przejrzystością w wyszukiwaniu.

Równie interesującą wyszukiwarką jest WolframAlpha, która skupia się na wynikach naukowych i jest niezwykle przydatna dla uczniów i nauczycieli.

Ostatnio odkrytą przez mnie wyszukiwarką jest Qwant, który nie śledzi aktywności w Internecie i cechuje się bardzo przyjaznym interfejsem.

Zachęcam do przetestowania wyszukiwarek internetowych i zapoznania się z ich możliwościami. Rynek jest naprawdę bogaty w narzędzia do przeszukiwania Internetu, jednak nie ukrywam, że osobiście nie wyobrażam sobie korzystania na co dzień z innej wyszukiwarki niż Google.

Lista popularnych wyszukiwarek może mieć nieskończoną ilość pozycji, jednak zależało mi na przedstawieniu 12 najpopularniejszych, przełamanych alternatywnymi propozycjami. W artykule nie pisałem o takich agregatorach treści jak YouTube, Facebook czy LinkedIn ze względu na wybraną przeze mnie bardziej klasyczną formę. Warto wspomnieć, że wyszukiwarki tych portali eksploatowane są milionami zapytań, a same silniki dostarczają wyniki na bardzo wysokim poziomie.

Na naszym blogu piszemy regularnie artykuły na temat SEO. Przeczytaj również:

Dziękuję za przeczytanie artykułu i zachęcam do dzielenia się opiniami w komentarzach i udostępnienia wpisu, jeśli Ci się spodobał!